Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 14 in |
| Wine Type | Dry Wines |
| Kashrus Supervision | assorted, OK |
| Passover | Yes |
| Bottles Per Case | 12 |
| Alcohol Content | 13.50% |
| Bottle Size | 750ml |
| Mevushal Status | Yes |
| Producer | J-Folk |
| Region | South Africa |
| Variety | Shiraz |
| Color | Red |



