Description
dus

Original price was: $239.99.$179.99Current price is: $179.99.
A blend of 60% Petite Sirah, the rest mostly Merlot with some Cabernet Sauvignon grapes, all hand-harvested from the winery’s vineyards in the Upper Galilee.
Aged for 24 months in new 500 liter oak barrels.
The marriage between mature vines and dominant varietals has crafted a wine with prominent bold colours, and enhanced flavours and aromas that develop in the glass.
A full-bodied wine with a long finish and the potential to age for many years under the right conditions.
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 4 × 4 in |
| Alcohol Content | 13.20% |
| Bottle Size | 750ml |
| Bottles Per Case | 12 |
| Color | Red |
| Kashrus Supervision | Badatz Bet Yosef, Machzikei Hadas Belz |
| Mevushal Status | No |
| Passover | Yes |
| Producer | Benhaim |
| Region | Israel, Upper Galilee |
| Variety | Blend/ Red |
| Wine Type | Dry Wines |
dus
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 4 × 4 in |
| Alcohol Content | 13.20% |
| Bottle Size | 750ml |
| Bottles Per Case | 12 |
| Color | Red |
| Kashrus Supervision | Badatz Bet Yosef, Machzikei Hadas Belz |
| Mevushal Status | No |
| Passover | Yes |
| Producer | Benhaim |
| Region | Israel, Upper Galilee |
| Variety | Blend/ Red |
| Wine Type | Dry Wines |