Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 14 in |
| Passover | Yes |
| Bottles Per Case | 12 |
| Wine Type | Sweet |
| Alcohol Content | 18% |
| Kashrus Supervision | OU |
| Bottle Size | 750ml |
| Region | Israel |
| Variety | Dessert Wines, Petite Sirah, Port |
| Color | Red |
| Producer | Carmel |
| Mevushal Status | No |





