Additional information
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 14 in |
| Passover | Yes |
| Bottles Per Case | 6 |
| Wine Type | Dry Wines |
| Alcohol Content | various |
| Kashrus Supervision | various |
| Bottle Size | 750ml |
| Color | Red |
| Mevushal Status | N/A |

Original price was: $148.98.$112.98Current price is: $112.98.
Chateau Moulin Riche
Produced from a specific terroir of Chateau Leoville Poyferre, the wine of Chateau Moulin Riche is made with the same great care as its older brother. It shows similar qualities: balance and elegance. Its supple structure will allow you to enjoy it younger.
"Strong ruby core, purple reflections, subtle brightening on the rim. Intense red wild berries, floral nuances and a hint of cassis. Juicy, elegant palate of fresh cherries, fine, ripe tannins, mineral and long lasting, an appealing food complement. " Fallstaff
Yarden Cabernet Sauvignon '21
The complex, rich Yarden Cabernet Sauvignon shows layers dark chocolate ripe blackcurrant, and plum fruit notes with coffee, spice, earth, toast and opulent oak. The sumptuous, intense flavor lingers on and on. While immediately pleasurable, Yarden Cabernet Sauvignon was aged for 18 months in French oak and will continue to improve for many years and will age elegantly for ten to fifteen years from the vintage. Drink with a good beef dish, such as roasted prime rib, served with pan juices mixed with a bit of reduced Cabernet Sauvignon.
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 14 in |
| Passover | Yes |
| Bottles Per Case | 6 |
| Wine Type | Dry Wines |
| Alcohol Content | various |
| Kashrus Supervision | various |
| Bottle Size | 750ml |
| Color | Red |
| Mevushal Status | N/A |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 14 in |
| Passover | Yes |
| Bottles Per Case | 6 |
| Wine Type | Dry Wines |
| Alcohol Content | various |
| Kashrus Supervision | various |
| Bottle Size | 750ml |
| Color | Red |
| Mevushal Status | N/A |